Archive for Marzec, 2014

1Mimo, że widok zgrabnych sylwetek dla osób otyłych powoduje kompleksy, właśnie wśród takich osób powinniśmy przebywać. Dzięki temu otrzymamy odpowiednią motywacje do treningów, co jest kluczem do sukcesu. Jeśli ćwiczenia wykonujemy w domu, warto wybrać na początku łagodny plan ćwiczeń, by stopniowo zwiększać natężenie. W ten sposób trening nie będzie dla nas dużym wysiłkiem, co może być powodem do zrezygnowania z ćwiczeń. Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że kształtowanie ładnej figury nie jest kwestią jednego czy dwóch miesięcy. Jeśli pragniemy mieć ładne ciało, powinniśmy nad nim pracować permanentnie. Osoby regularnie uprawiające sport nie mają z tym problemu. Efekty jakie daje regularny trening są najlepsza motywacją, a i samopoczucie oraz stan zdrowia ulegają zdecydowanemu poprawieniu. Jeśli nawet osoby takie musza przerwać trening bardzo mocno odczuwają ich brak. O karnet na siłownie powinniśmy się postarać szczególnie wtedy, gdy chcemy coś zmienić w swoich ćwiczeniach. Warto też zachęcić znajomych do uprawiania sportu. W ten sposób wizyta na siłowni stanie się przyjemniejsza. Odwiedzając siłownie nie powinno się brać przykład z innych uczestników, którzy najpewniej będą wykonywać już zaawansowane ćwiczenia. Najlepiej poprosić o radę trenera, który dobierze odpowiedni zestaw dla naszych możliwości.

6Wielu ludzi obawia się korzystania z siłowni. Zazwyczaj są to osoby z nadwagą wstydzące się swojej sylwetki. Bardzo chciałyby by one chodzić na siłownię i móc korzystać z różnorakich sprzętów, jednakże nie chcą one być ofiarą żartów. Niestety gdy zdecydujemy się odwiedzić siłownię, zazwyczaj zobaczymy w niej osoby, które wydawało by się, że siłowni tak naprawdę nie potrzebują. Ich smukłe sylwetki są powodem dla kompleksów dla ludzi z nadwagą. Osoby puszyste czują się więc w takich miejscach nieswojo i nic w tym dziwnego. Dlatego też, jeśli w naszej okolicy nie ma siłowni do której uczęszczają osoby o różnych sylwetkach, najlepiej pierwsze treningi rozpocząć w domu. Nie będziemy potrzebować do tego specjalistycznego sprzętu. Warto jednak zaopatrzyć się w film instruktarzowy z seriami ćwiczeń na różne partie ciała. Na wytrzymałość szczególnie pomocne są ćwiczenia cardio. Są one jednak tak wyczerpujące, że już około piętnaście minut wystarczy, by przeciętnie wysportowana osoba mocno się zmęczyła. Z tego też powodu nie zaleca się stosowania ich częściej niż raz w tygodniu, gdyż mogą powodować zmęczenie oraz negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Należy pamiętać, by wykonywać je etapami, a nie zaczynać od razu od najtrudniejszych, co na pewno nie poprawi naszej motywacji.

3W wielu uczelniach wyższych studentom daje się wybór. Mogą oni brać udział w zajęciach z aerobiki, sportach drużynowych lub też udać się na siłownie. W zależności od ich preferencji oraz oczekiwań, mniejsza lub większa grupa odwiedza przynajmniej raz w tygodniu siłownię. Jest to miłe urozmaicenie w porównaniu do zajęć ze szkół średnich, które dla niejednego ucznia były nieprzyjemnym przeżyciem. Na siłowni każdy może ćwiczyć w swoim tempie oraz korzystać z urządzeń, które preferuje. W ten sposób ma on możliwość skupienia się na tych partiach ciała, które chciałby zmienić. Młodzież ma również kontakt z profesjonalnym sprzętem oraz nierzadko ma możliwości przyjrzeć się innym korzystającym z siłowni. W ten sposób są oni zachęcani do aktywności, a ćwiczenia stają się dla nich przyjemnością. Dzięki tak prowadzonym zajęciom pozostaje także nawyk uczęszczania na siłownię, który może nawet po zakończeniu szkoły przerodzić się w trwałe przyzwyczajenie. Mimo że większość społeczeństwa wie, że sport to zdrowie, niewielu udziela twierdzącej odpowiedzi na pytanie o regularną aktywność fizyczną. Z tego też powodu ważne jest promowanie aktywności fizycznej, szczególnie od najmłodszych lat. Pozwala to zapobiegać wielu poważnym chorobom i poprawia komfort życia. Ćwiczenia potrafią także znacząco podnieść poczucie własnej wartości.

5Niektórzy wolą ćwiczyć we własnym zaciszu. Wystarczy przecież trochę miejsca, materac, czy ciężarki. Opcję taka wybierają zwykle osoby mieszkające na terenach wiejskich, gdzie dojazd na siłownie stanowi nie tylko finansowy problem, ale w szczególności komunikacyjny. We własnym domu z powodzeniem można wykonywać ćwiczenia siłowe wymagające minimum sprzętu oraz aerobik. Wadą takich treningów jest to, że trzeba mieć naprawdę silną wolę, by regularnie ćwiczyć. Jeśli nie posiadamy wyjątkowo mocnej motywacji, najpewniej nasz zapał przetrwa zaledwie kilka dni. Wykupienie karnetu na siłowni pomaga utrzymać swoje poszanowanie. Gdyż jeśli zrezygnujemy z siłowni, będziemy mieć wyrzuty sumienia związane ze straconą gotówką. Motywację można również zwiększyć ćwicząc w gronie przyjaciół. Największą jednak zachętą do ćwiczeń są efekty, jakie udaje się osiągnąć. Jeśli mamy taką możliwość, warto jednak zapisać się na siłownie. Zdecydować powinny się na to szczególnie osoby pragnące zwiększyć masę mięśniową. W siłowni na pewno znajdziemy odpowiedni sprzęt. Co więcej, otrzymamy też bezcenne rady. Obserwując innych, możemy też zauważyć błędy, jakie popełniamy wykonując dane ćwiczenia. Jeśli nie wiemy jak korzystać z danego sprzętu, możemy spytać lub obserwować jak robią to inni. Niestety obserwując innych, można również przejąć negatywne nawyki.

4Istnieje wiele powodów dla których uczęszczamy na siłownie. Wbrew pozorom nie zawsze jest to chęć posiadanie smukłej i zgrabnej sylwetki. Jeśli bowiem przyjrzymy się osobom na siłowni, łatwo zauważymy, że przeważająca większość ma już doskonałą sylwetkę, a mimo to nie rezygnuje z ćwiczeń. Część osób, szczególnie są to mężczyźni, odwiedzają siłownie po to by budować masę mięśniową. Panie zazwyczaj wstydzą się swojej puszystej sylwetki i na siłownie wybierają się dopiero wtedy, gdy w ich mniemaniu nie będą one zbyt krytykowane za swój wygląd. Kobiety często też odwiedzają siłownie w gronie znajomych. Najczęstszą przyczyną wizyt na siłowni nie jest więc chęć posiadania ładnej sylwetki i poprawienie swoich niedoskonałości, ale utrzymanie już zdobytej formy. Jest to nie tylko zgrabne ciało, ale też wytrzymałość, która przydaje się w codziennym zabieganym życiu. Jak się okazuje nie jest to takie trudne, gdyż po regularnych ćwiczeniach, dzięki których wreszcie możemy przyglądać się sobie z zadowoleniem w lustrze, pozostaje pewien nawyk. Nawet więc gdy będziemy już posiadać płaski brzuch czy smukłe nogi, nie chcemy zaprzepaszczać swoich wysiłków i ćwiczymy dalej. Gdy przerwiemy ćwiczenia zazwyczaj mamy uczucie, że czegoś brakuje nam w codziennym życiu. Aktywność fizyczna sprawia, że w naszym ciele wydzielają się endorfiny nazywanych hormonami szczęścia.

2Najczęściej jest tak, że wszelkiego rodzaju działania, jakich będziemy się podejmować, będą miały jakiś swój określony cel, jaki będziemy chcieli za ich pośrednictwem osiągnąć. Jak będziemy mogli zauważyć, w przypadku kiedy będziemy chcieli poprawić naszą kondycję, zapisując się na siłownię, będzie dokładnie tak samo. Jednak niektórzy mogą mieć bardziej wzniosłe cele, na przykład chodząc na siłownię po to, by przygotować swoje ciało do jakiś zawodów sportowych. Oczywiście pierwsze skojarzenie siłowni z takimi imprezami pada na kulturystykę, która rzeczywiście nieodłącznie jest związana z ćwiczeniami na sprzęcie, jaki można w zasadzie spotkać tylko w siłowni. Niemniej jest wielu sportowców innych dyscyplin sportu, którzy także będą przechodzić różne treningi, by poprawić swoją sprawność, wytrzymałość, czy po prostu wzmocnić siłę mięśni. Korzystanie z siłowni pozwala dobrze zaaranżować zestaw ćwiczeń tak, żeby był on dopasowany do tego, w jakiej dyscyplinie dana osoba będzie musiała się mierzyć tak z przeciwnikami, jak i z samą sobą. Bardzo często wtedy taki zestaw ćwiczeń jest realizowany pod kątem instruktora, dzięki czemu można mieć pewność, że zawodnik wykonuje wszystkie zalecenia prawidłowo i z odpowiednią intensywnością. Taka osoba, która będzie czuwać nad zawodnikiem, często też dba o ogólny dobry stan zawodnika, by nie dochodziło do przeciążeń oraz sprawdza, czy dany program daje odpowiednie rezultaty.

4Obecnie będzie nam bardzo zależeć na tym, by nasza sprawność fizyczna stała na wysokim poziomie, gdyż zwykle kojarzymy ją z naszym zdrowiem. Jednak często się zdarza, że z czasem przestajemy regularnie uprawiać sport, gdyż zwyczajnie brakuje nam już zapału po ciężkim dniu pracy, czy po dopełnieniu wszystkich obowiązków. Możemy w związku z tym nie mieć motywacji, by powrócić do swoich pasji związanych z uprawianiem sportu, jeśli wiemy, że nasza kondycja nie jest dobra. Natomiast warto popracować nad takim stanem rzeczy, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że zapisując się na siłownię, będziemy mogli samodzielnie dostosować do siebie program ćwiczeń, tak by nie był on dla nas za bardzo intensywny. W dodatku, jeśli będziemy się naprawdę przykładać, bardzo szybko zobaczymy efekty, zwłaszcza zaś wtedy, gdy zechcemy w praktyce przekonać się o tym, jak bardzo poprawiła się ogólna wydolność naszego organizmu. Aby się tego dowiedzieć, warto albo udać się na boisko do gry w piłkę nożną, bądź w koszykówkę i sprawdzić, czy będziemy w stanie być zawsze tam, gdzie nasz przeciwnik, zakładając, że będziemy grać z ludźmi, którzy są dobrze przygotowani i zaprawieni w rozgrywaniu takich spotkań. Jeśli nie lubimy gier zespołowych, zawsze możemy się sprawdzić w krótkiej przebieżce i sprawdzić, jak bardzo będziemy zmęczeni joggingiem.

5Z pewnością jedną z części naszego ciała, na którą będziemy zwracać szczególną uwagę, będzie nasz brzuch, który bardzo często nie prezentuje się tak, jakbyśmy mogli sobie tego życzyć. Dzieje się tak przeważnie z tego względu, że nie będziemy regularnie ćwiczyć, a to wynika albo z tego, że nie przepadamy za wysiłkiem fizycznym, albo z faktu, że zwyczajnie nie potrafimy się dobrze zorganizować. Niekiedy będąc w domu, nie mamy takiej motywacji jak wówczas, gdy będziemy mogli poćwiczyć większą grupą. Jeśli właśnie będziemy się zaliczać do takich osób, być może najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia na siłowni. Przekonamy się bowiem, że tutaj będzie nam się o wiele lepiej ćwiczyć, a przy tym będziemy mogli korzystać z profesjonalnego sprzętu. W ten sposób wszelkie powtórzenia ćwiczeń na mięśnie brzucha, jakie będziemy wykonywać, będą znacznie bardziej skuteczne. Nie można też zapominać o bezpieczeństwie, które tutaj także będzie nam zapewnione ze względu na to, że taki sprzęt jest odpowiednio wyprofilowany i przeznaczony do wykonywania określonych rodzajów ćwiczeń. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby ukształtować swoje mięśnie brzucha, warto będzie dać sobie trochę czasu, zwłaszcza, jeśli nie będziemy mieć płaskiego brzucha. Zanim uda nam się osiągnąć taki efekt, będziemy musieli nastawić się na solidną porcję ćwiczeń, niemniej będąc na siłowni, nasza motywacja może być większa.

6Z pewnością do jednego z najbardziej popularnych elementów wyposażenia siłowni można zaliczyć wałek treningowy, na którym jednak nie ćwiczą wszyscy. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że najpierw będziemy musieli nauczyć się wyprowadzać podstawowe bokserskie ciosy. Będzie to ważne ze względu na to, żeby od początku podchodzić do takiego ćwiczenia z odpowiednim nastawieniem, a także ze względu na nasze bezpieczeństwo. Uderzając w wałek treningowy bardzo często nie myślimy o tym, że w tym czasie będzie pracować wiele mięśni naszego ciała, które nie będą się ograniczać jedynie do tych, które będą się odnosić do ramion i rąk. Jak bowiem zauważymy, siła ciosu będzie wychodzić z całego ciała, a nie tylko z naszej pięści. W dodatku takie ćwiczenia bywają niezwykle przyjemne, a przy tym można w ten sposób bardzo szybko spalić kalorie, a wraz z nimi negatywne emocje, które mogły się w nas nagromadzić, jeśli dzień było wyjątkowo nieudany. Uderzanie w wałek treningowy będzie wymagać od nas niekiedy większego skupienia, zwłaszcza, jeśli rzeczywiście będziemy chcieli połączyć takie ćwiczenia z jakąś sztuką walki, niekoniecznie z boksem. Bardzo często wtedy taki wałek będziemy traktować jako potencjalnego przeciwnika i za każdy razem, kiedy będzie się on do nas zbliżać, będziemy ćwiczyć różne uniki.

7W związku z tym, iż teraz nierzadko zdarza się, że pracujemy przed biurkiem, będziemy mogli dojść do wniosku, że nie mamy zbyt silnych ramion. Natomiast jeśli lubimy uprawiać różne sporty, które będą od nas wymagały szczególnej wytrzymałości i zręczności, nie powinniśmy odczuwać pod tym względem kompleksów. Jednym ze sposobów by je zażegnać jest regularne uczęszczanie na siłownię, gdzie będziemy mogli wybrać takie ciężary do podnoszenia, które będą odpowiadać naszym możliwościom. Możemy na przykład zdecydować się ćwiczyć na atlasie, bądź też na ławeczce. Inną opcją są jeszcze niewielkie ciężarki, które będą ważyć kilogram lub dwa i warto pomyśleć o tym, by właśnie od nich rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami na siłowni. To bowiem dzięki nim będziemy mogli wzmocnić te partie mięśni, które będą później odpowiedzialne za to, by odpowiednio długo utrzymać większy ciężar w wybranej pozycji. Natomiast brak takiego wcześniejszego przygotowania może skończyć się kontuzją i przeforsowaniem mięśni. Niewielkie ciężarki są również dobre z tego względu, że jeśli spodobają nam się jakieś ćwiczenia, będziemy mogli pomyśleć o ich zakupieniu i gimnastyce przy ich użyciu również w domu. Można je w zasadzie zabrać ze sobą wszędzie, dlatego też nawet jeśli nie będziemy mogli być na siłowni, to nie odmówimy sobie zaplanowanej dziennej porcji ćwiczeń.